04 maj 2022

Polska zaczyna się w sołectwach – gminne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

Rzadko zdarza się, by kościół w Bestwince gościł w swoich murach tylu wiernych z całej gminy ­– zauważył ks. Józef Baran, proboszcz parafii św. Sebastiana. Okazja to szczególna, pierwsze „pełnowymiarowe” oficjalne obchody święta Trzeciego Maja po pandemii COVID-19. Nic dziwnego, że mieszkańcy chcieli, by były one wyjątkowe i na zaproszenie wójta Artura Beniowskiego stawiły się nie tylko osoby pełniące rozmaite funkcje, ale wszyscy, którzy chcieli wspólnie uczcić 231 rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 r.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. odprawionej przez księży proboszczów z Bestwinki i z Kaniowa – wspomnianego ks. J. Barana i ks. Janusza Tomaszka. W kazaniu ks. Baran zauważył, że dzień 3 maja ma także wymiar religijny (uroczystość NMP Królowej Polski). Nawiązał m.in. do ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza i do postaci prymasa Stefana Wyszyńskiego, a także do nadziei, jaką wiara dawała Polakom w trudnych momentach dziejów. Po liturgii, w asyście pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny w Bestwince, pod pomnik „Tym, którzy oddali życie dla wolnej niepodległej Ojczyzny”.

 

Wójt Artur Beniowski w przemówieniu zaznaczył, że współczesny świat bardzo potrzebuje pokoju – wojna toczy się nie tylko na Ukrainie, ale także w innych miejscach globu. Odwołał się do historii sołectwa Bestwinka, do bohaterstwa i do osiągnięć jego mieszkańców:  Ziemia ta zrodziła ludzi, których nie pokonały dawne i obecne epidemie, wojny i prześladowania, a niektórzy sięgnęli po olimpijskie laury i po poselskie mandaty. Wielki pisarz Stefan Żeromski, pisząc swoje „Popioły” w jednym z rozdziałów umieścił galicyjski dworek, wzorowany podobno na tym w Bestwince – mówił wójt. Jest zatem Bestwinka - z Kaniowem, Janowicami i Bestwiną - małą cząstką historii i wielkiej narodowej wspólnoty.

Po odegranym przez orkiestrę hymnie, przemówieniach wójta oraz dyrektora GOK-u Grzegorza Bobonia kwiaty pod pomnikiem złożyły  władze samorządowe - wójt Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, radni gminy Bestwina i powiatu bielskiego, sołtysi i członkowie Rad Sołeckich; za nimi delegacje kół, stowarzyszeń, organizacji społecznych i szkół z terenu całej gminy. Poczty sztandarowe wystawiły Ochotnicze Straże Pożarne, placówki oświatowe, górnicy, Koło Łowieckie „Bażant”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”, Gminne Koło Pszczelarzy.

 
Życzymy mieszkańcom gminy Bestwina, aby po przymusowym ograniczeniu obchodów różnych uroczystości „majowa jutrzenka” zajaśniała znowu pełnym blaskiem, dała nowy impuls do budowania wolnej Polski, do pomocy naszym sąsiadom z Ukrainy i do wspólnych spotkań, na przykład przy okazji gminnych imprez plenerowych. / Źródło: bestwina.pl

Więcej zdjęć - GALERIA (link zewnętrzny, nowe okno).