21 maj 2024

Malarstwo Ilony Kubiczek stało się motywem przewodnim tegorocznej Bestwińskiej Nocy Muzeów zorganizowanej w dniu 17 maja w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka. Inicjatywa wpisuje się w Europejską Noc Muzeów, w ramach której różne placówki kulturalne dostępne są dla szerokiej publiczności zupełnie za darmo, a często organizują specjalne wystawy, koncerty czy prelekcje.

Na wystawie akwareli zatytułowanej „Najlepsze przed tobą” znalazły się prace wykonane w latach 2021-2024, najlepsze według subiektywnej oceny autorki. Ilona Kubiczek jest członkinią bestwińskiej grupy artystów „Jaskółka”, a `jej zawód wyuczony to architekt. W swoich twórczych poszukiwaniach posługuje się akwarelami, ołówkiem i tuszem, chętnie maluje motywy roślinne i wiejskie pejzaże. Swoje obrazy Ilona Kubiczek wystawiała m.in. w lokalnych bibliotekach i na wystawach zbiorowych „Jaskółki” (Pałac Czeczów w Kozach, Galeria Pod Ratuszem w Strumieniu, Galeria Sztuki na Zdrojowej w Jaworzu). Artystka uczestniczyła w plenerach malarskich i prowadziła warsztaty z zakresu rysunku.

Wernisaż wystawy zgromadził wielu gości, w tym pracowników instytucji kultury i oświaty, przybyły również radne gminy Bestwina – Magdalena Wizner i Małgorzata Łukoś. Wszyscy mieli możliwość zwiedzenia sal wystawowych naszego Muzeum Regionalnego, po których oprowadzał Andrzej Wojtyła.