Nie rezygnujemy z młodości! - Dni Gminy Bestwina 2019

Czujcie się zawsze młodzi, nieważne, ile macie lat! Chodźcie i bawcie się z nami! - nawoływał Mariusz Kalaga, gwiazda tegorocznych Dni Gminy Bestwina (15 i 16 czerwca). Ta impreza łączy pokolenia, oferuje muzykę ludową i nowoczesną, zabiera w podróż przez epoki i style. Dobrze spędzi czas w Bestwinie fan ABBY jak i orkiestr dętych, miłośnik tańca czy po prostu imprezowania przy suto zastawionym stole. Upał albo deszcz? Nieważne, tak wyjątkowy czas zdarza się jedynie raz w roku.

Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie, przy współpracy z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Bestwina”, jak również miejscowej jednostki OSP, postarał się o pełen pakiet atrakcji. Imponująco wyglądały dmuchane zamki dla dzieci, eurobungee, mnogość stoisk pozwoliła na wybór różnorodnych smakołyków. Na każdym festynie najważniejsi są jednak goście i artyści umilający wszystkim czas.

Sobota rozpoczęła się akcentem tanecznym. Działająca w GOK grupa dziecięca przygotowywana przez Patrycję Rąbę pokazała na estradzie, że systematyczna praca czyni cuda. Skomplikowane układy i elementy akrobatyki zostały docenione przez wójta Artura Beniowskiego, który przyznał, że od czasu do czasu zagląda na salę prób i widzi postępy ambitnych tancerek. W innej dziedzinie bryluje natomiast Wiktoria Pasierbek – jest wokalistką o nieprawdopodobnych możliwościach, dużej skali głosu i zróżnicowanym repertuarze, od Amy Winehouse po Czesława Niemena.

 

Najpiękniejsze przeboje ABBY i „Boney M” wykonali artyści z Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Któż nie zna „Waterloo”, „Mamma Mia”, „Dancing Queen”, „Rasputin”, „By the rivers of Babylon”? A jeśli dodać do tego stylizacje z epoki, wychodzi nam nostalgiczny retro show z aktywnym udziałem publiczności! Z podobnego założenia wyszedł Mariusz Kalaga, znany choćby ze Święta Karpia Polskiego w Kaniowie. „Roy Orbison znad Wisły” rozkołysał bestwińskie audytorium i wkrótce miejsce pod sceną zajęły tańczące pary. Występujący po nim zespół „Verset” podtrzymał dobry trend, zapewniając udane, nocne imprezowanie. Warto dodać, że przed koncertem Mariusza Kalagi nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy: dokonał go wójt Artur Beniowski wspólnie z posłem na Sejm Mirosławem Suchoniem Obecni byli ponadto samorządowcy: członek Zarządu Powiatu Bielskiego Barbara Adamska, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik oraz radni gminni i powiatowi.

Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie dotarła na swój koncert opromieniona sławą zwycięzcy VII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Tworkowie i Bohuminie. Kierowana przez prezesa Stanisława Hamerlaka i dyrygent Urszulę Szkucik – Jagiełkę grupa muzyków czuje się pewnie w muzyce klasycznej, rozrywkowej i filmowej, nieobce jej są standardy jazzowe i rockandrollowe. Czy można zatem bawić się przy instrumentach dętych? Można, a nawet trzeba!

 
W niedzielę dominowały na scenie zespoły regionalne – rozpoczął się bowiem „Laski uOzgraj”, czyli innymi słowy Bestwińskie Spotkania Folklorystyczne. Dobrym wstępem okazał się program dziecięcego zespołu „Mała Bestwina”, bezpośrednio po naszym „narybku” wkroczyli na estradę członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. Prowadzący całość Sławomir Ślósarczyk poinformował, że reprezentująca folklor Lachów Zachodnich grupa ma w zanadrzu tańce takie jak „chodzony” lub „krakowiak”. Z Bestwiny niedaleko do Milówki: tamtejszy zespół „Wierchy” ma z nami wiele wspólnego, na przykład elementy stroju, choć to już nie Lachy, ale reprezentanci górali żywieckich. Najdłuższą drogę do pokonania miały „Gorce” z Kamienicy – podhalańskie tańce w rodzaju „zbójnickiego” są dowodem kunsztu tanecznego i sprawności fizycznej naszych gości. Występująca na końcu „Vladislavia” z Wodzisławia Śląskiego dała publiczności istne korepetycje z kultury Górnego Śląska – kierownik artystyczny Dominika Brzoza – Piprek wyjaśniła znaczenie poszczególnych elementów stroju, innych dla panien, innych dla mężatek.

Przegląd folklorystyczny odbywał się już po raz szesnasty. Wszystkim występującym wójt Artur Beniowski wręczył dyplomy, nagrody i pamiątkowe statuetki – bestwińskie kłobuki. Po części zasadniczej zagrała jeszcze kapela RZPiT „Bestwina”, natomiast do godz. 22.00 bawił mieszkańców i gości zespół „Zbyrcoki” umiejętnie łączący folk i rock. Dni Bestwiny zakończył oficjalnie wójt wspólnie z prezesem zespołu „Bestwina” i radnym naszej gminy Ireneuszem Stanclikiem i wkrótce na niebie rozbłysły sztuczne ognie.

Na przyległym placu, przez całe dwa dni rezydowali strażacy z Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa prezentujące swoje nowe wozy bojowe, umiejętności i sprzęt ratowniczy. Każdy mógł te samochody obejrzeć, przywitać się z maskotką i zapytać druhów o tajniki ich służby.

Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie pragnie serdecznie podziękować tym, którzy przyczynili się do organizacji imprezy. Szczególne podziękowania należą się druhom OSP Bestwina, Bestwinka, Janowice i Kaniów oraz członkom RZPiT „Bestwina”.

Urząd Gminy Bestwina

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

GAZ-SYSTEM S.A. partnerem w organizacji imprezy „Dni Gminy Bestwina”

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Na terenie gminy Bestwina GAZ-SYSTEM realizuje kluczową inwestycję, tj. gazociąg Skoczów - Komorowice - Oświęcim.

Ważną korzyścią dla gminy będzie odprowadzany corocznie podatek od nieruchomości. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

Więcej informacji o firmie pod adresem: www.gaz-system.pl

Więcej zdjęć:

© 2016 Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie
All Rights Reserved. Designed By WarpTheme